Składniki:
- 1 kg młodych ogórków,
- woda z solą (6-7 dag soli na 1 litr wody) - ilość zależna od naczynia, w którym robimy ogórki,
- liście chrzanu,
- pół pęczka kopru,
- 2 korzenie chrzanu,
- 4 ząbki czosnku,
- 1 łyżeczka cukru,
- parę ziarenek gorczycy,
- 2 liście laurowe,
- można dodać liście czarnej porzeczki i wiśni.
Sposób wykonania:
Ogórki myjemy i moczymy w wodzie przez około godzinę. Osobno w garnku gotujemy wodę z solą (ok. 2 litrów) wraz z dodatkiem cukru i liści laurowych, po czym odstawiamy do wystudzenia. W tym czasie przygotowujemy składniki potrzebne do zakwaszenia ogórków: obieramy czosnek, korzenie chrzanu obieramy i kroimy w paski, liście chrzanu, czarnej porzeczki, wiśni oraz koper myjemy i osączamy.
W naczyniu (duży słój, naczynie kamionkowe lub kilka mniejszych słoików) układamy równomiernie liście, gęsto ogórki, czosnek, korzenie chrzanu, koper i gorczycę. Całość zalewamy wystudzoną wodą z solą i odstawiamy na kilka dni w temperaturze pokojowej. Im dłużej trzymamy ogórki w solance, tym będą one bardziej kwaśne. Zatem jeśli chcemy otrzymać ogórki małosolne, powinny być dobre po ok. 5-7 dniach. By otrzymać ogórki bardziej ukwaszone, dłużej trzymamy je w solance.
wspaniałe takie domowe:D najlepsze!
OdpowiedzUsuńZdecydowanie najlepsze ;)
UsuńUwielbiam. Też będę robić:)
OdpowiedzUsuńMniam, mniam, uwielbiam! W tym roku niestety nie posadzilam warzyw, wiec i ogorkow wlasnych nie mam. Zreszta, nie mam czasu na robiennie przetworow. Ale normalnie latem malosolne to obowiazkowo! :)
OdpowiedzUsuńCo do czasu, to kwestia psychiki. Też się nigdy zebrać nie mogę :)
UsuńCzytasz w moich myślach? ;) Właśnie zastanawiałam się czy nie iść po ogórki i nie zrobić trochę na zimę. Muszę tylko sprawdzić ile mam słoików.
OdpowiedzUsuńNo to już masz odpowiedź :)
Usuń